O společnosti

Před více než devadesáti lety měl Gottlob Bauknecht vizi, že elektromotory najdou široké uplatnění v mnoha oborech a usnadní každodenní činnosti. To byl počátek společnosti, která svými průběžnými inovacemi neustále znovu naplňuje očekávání spotřebitelů.

92 let usnadňování života se značkou Bauknecht

Usnadnit každodenní život - to je určující úkol značky Bauknecht po celých 92 let jejího trvání. Zakladatel Gottlob Bauknecht se otevřením první elektrotechnické dílny vydal cestou, která vede k naplnění tohoto cíle. Začala se tak odvíjet jedinečná historie značky, která zdaleka nedosáhla svého vrcholu.

Historie značky Bauknecht začíná v oblasti pohoří Švábská Alba, které bylo domovem Gottloba Bauknechta. V roce 1919, ve věku 27 let, založil svoji první elektrotechnickou dílnu v Taiflingenu. Vystačil s počátečním vkladem 500 marek a také s nádhernou vizí: vášnivý vynálezce chtěl usnadňovat těžkou práci širokým uplatněním elektromotorů, určených pro obchod, průmysl i zemědělství. Vložil se do jejich vývoje a zdokonalování s celou svojí energií a nadšením. Po té, kdy uspěl s vývojem speciálního motoru pro šicí stroje, který významně napomohl k racionalizaci odvětví textilního průmyslu, se stal na slovo vzatým odborníkem.

Průlomový “Landfreund”

V roce 1932 Bauknecht prorazil se svým strojem “Landfreund”, který se stal bestsellerem. Zcela uzavřený elektromotor znamenal pro práci farmářů skutečnou revoluci a Bauknechtovi vynesl renomé uznávaného průkopníka. Pronikavý úspěch vedl k tomu, že o rok později otevřel Bauknecht továrnu ve Stuttgartu. Následovaly dva další závody v Klingenmühle a Welzheimu. Druhá světová válka dočasně pozastavila úspěšné tažení, ale v roce 1945 byla výroba motorů obnovena i přes těžké škody, způsobené válkou. O dva roky později zaměstnávala společnost okolo 1 000 pracovníků a přispívala k obnově země.

Z pole do kuchyně

Rok 1948 je počátkem nové kapitoly v historii Bauknecht. Společnost vzkvétala díky hospodářskému oživení a Gottlob Bauknecht tudíž zaměřil svoje inovativní úsilí na domácnosti, konkrétně na kuchyně. Jeho prvním výrobkem v tomto segmentu byl „Allfix“, přístroj pro zpracování potravin s prověřeným elektromotorem Bauknecht. V roce 1951 následovala první chladnička Bauknecht. Značka Bauknecht se brzy stala synonymem domácích spotřebičů v Německu. Do roku 1952 se počet pracovníků zdvojnásobil a během následujících letech byly otevřeny závody v Německu, Rakousku a Švýcarsku. Trh opanovaly nové výrobky, které usnadňovaly obtížné domácí práce, mezi nimi ždímačky, automatické pračky, mrazničky a myčky nádobí.

Společnost expanduje

V roce 1969 společnost Bauknecht oslavila 50. výročí svého založení a s 12 tisíci zaměstnanci vytvářela roční obrat překračující 620 miliónů DM. Na počátku 70. let měla společnost Bauknecht 12 výrobních provozů v Evropě, 12 prodejen v Německu a 6 distributorů v zahraničí. Značka Bauknecht se etablovala jako mezinárodní a vyvážela do více jak 60 zemí. V roce 1974 společnost Bauknecht poprvé dosáhla obratu jedné miliardy DM. O 2 roky později sjel z výrobní linky v závodě ve Spielbergu milióntý elektromotor. Byl to také konec jedné éry: 9. září 1976 ve věku 85 let umírá zakladatel firmy Gottlob Bauknecht. Jeho synové Gert a Günter převzali žezlo v té době největší rodinné firmy v Německu. O rok později rozšířili již tak velkou skupinu výrobků o první mikrovlnnou troubu Bauknecht.

80. a 90. léta

V roce 1982 se společnost Bauknecht začlenila do skupiny Philips. O 7 let později vytvořila americká firma Whirlpool společný podnik s firmou Philips, čímž získala 53% podíl ve společnosti Bauknecht a v roce 1991 se stala jejím výhradním vlastníkem. Od té doby patří značka Bauknecht mezi přední světové výrobce a dodavatele spotřebičů pro domácnost. Výrobní sortiment se neustále rozšiřuje. V roce 1991 a 1998 se na trhu objevily dva celosvětově první výrobky: halogenové sporáky a nová řada sporáků a trub s širším teplotním spektrem “Lightronic”. V roce 1999 společnost zavedla technologii “Dynamic Sense”, která představuje zcela novou generaci myček nádobí, praček a sušiček, které nepoškozují životní prostředí. Od roku 1993 rovněž žádné chladničky Bauknecht, neobsahují chlorofluorouhlovodíky.

Bauknecht v 21. století

Nové milénium oslavila společnost Bauknecht celou řadou inovativních nápadů a iniciativ. Díky spotřebiči “Access”, první pračce s evropskou technologií, která se od roku 2001 vyrábí v závodě v Schorndorfu speciálně pro americký trh, se společnost Bauknecht stala jedním z největších vývozců z regionu jižního Německa - ročně se expeduje cca 700 000 modelů Access.