Jak vybírat PRAČKY

Vybrat pračku, která uspokojí nároky na praní a která vyhoví rozpočtu i prostorové kapacitě vaší domácnosti, vyžaduje základní orientaci v současné nabídce praček. Kromě pořizovací ceny a způsobu plnění bereme ohled i na spotřebu vody a energie, rychlost praní, šetrnost k živ. prostředí, ale i inteligentní programy, hlučnost, design atd.

Tento manuál vám pomůže vybrat vhodnou pračku skrze přehled typů praček a vysvětlení důležitých pracích programů.

Automatické pračky-sušičky Bauknecht jsou produkty prvotřídní kvality, které vyrábíme s důrazem na maximální uživatelské pohodlí i minimální dopady na životní prostředí.

Vybíráme pračky podle typu

Automatická pračka vyžaduje, kromě přívodu vody a odvodu odpadu, hlavně dostatek místa. Nejdříve změřte vybrané prostory a pak se rozhodněte pro pračku s plněním zepředu, anebo shora.

Pračky plněné SHORA

Pračky Bauknecht
 • výhody: díky úzkému tvaru (400 mm) ji vměstnáte do malých prostor (často jediné řešení u menších koupelen a domácností), možnost přidávat prádlo i po začátku praní, dostačující kapacita bubnu (6 kg),
 • nevýhody: plnění prádla shora vyžaduje asi 50 cm prostoru nad pračkou, vrchní deska slouží pro otevírání – možnosti využít ji jako odkládací plochu jsou tak omezené.

Pračky plněné ZEPŘEDU

Pračky Bauknecht
 • výhody: velká kapacita bubnu (až 8 kg), stabilita a nízká hlučnost, horní deska může sloužit jako odkládací prostor, dvířka pračky Bauknecht lze otevírat i do velkého úhlu,
 • nevýhody: vyšší nároky na prostorové dispozice.

Pračka-sušička

Pračky-sušičky Bauknecht slouží stejně dobře pro praní jako pro sušení, a jejich volba tak pro vás znamená úsporu místa, času, energie i financí.

Pračky podle objemu praní, spotřeby energie, rychlosti otáček, pracích programů a dalších vlastností

Zaměřme se na další atributy praček, které byste při výběru neměli opomenout. Pečlivé zvážení nároků domácnosti na kapacitu či rychlost praní prospěje vaší peněžence, ale i životnímu prostředí!

OBJEM PRANÍ

Kapacita suchého prádla, které je možné vyprat během jednoho praní, se pohybuje mezi 6 až 8 kg. Objemnější pračky využijí jen početnější rodiny – dobře v nich vyperete větší kusy prádla, jako jsou prostěradla, povlečení apod. Ostatním zpravidla postačí objem okolo 6 kg. Pračky Bauknecht naštěstí umožňují prát i malé množství prádla bez zbytečných energetických ztrát!

SPOTŘEBA ENERGIE

Časy, kdy se nevyplatilo prát jinak než „na plný buben“, jsou pryč! Pračky Bauknecht totiž disponují Senzorem Green IntelligenceTM, jenž upravuje spotřebu vody v závislosti na množství prádla, čímž ušetříte až 50 % vody!

Úspory elektřiny, vody i pracího prášku dosáhneme též nákupem pračky s nízkou energetickou náročností, která spadá do energetické třídy A (případně, A+, A++, A+++). Do třídy A a vyšší se řadí všechny pračky Bauknecht, u nichž, formou tzv. nového energetického štítku, uvádíme detailní údaje o účinnosti praní, odstřeďování atd. Elektronické ovládání a displej praček Bauknecht umožňuje plné a plynulé přizpůsobení praní, což se projeví v jeho efektivitě.

Co nejnižší energetické ztráty zajišťují též speciální funkce praní (o nich níže).

RYCHLOST OTÁČEK

Rychlost bubnu při praní určuje dobu odstřeďování vody, a tím i sušení prádla.

Obvyklá a dostačující rychlost činí 1000 otáček za minutu. Vyšší rychlosti využijí např. domácnosti s omezenými možnostmi pro sušení prádla. Je však nutné počítat s vyšší cenou a s tím, že vysoké otáčky některé prádlo poškozují.

PROGRAMY A FUNKCE PRO PRANÍ

Moderní pračky Bauknecht nabízejí spoustu užitečných funkcí a programů pro ještě komfortnější a úspornější praní! Zde jsou nejdůležitější z nich:

 • ruční praní: umožňuje prát tkaniny, které výrobce doporučuje prát ručně,
 • rychlé praní (30 °C/15 minut): velmi rychlé vyprání mírně špinavého prádla,
 • bavlna, jeans, syntetika, vlna atd.: speciální prací režimy šetrné vůči daným materiálům,
 • řízená optimalizace spotřeby vody: spotřeba vody odpovídá zvolenému programu a nasákavosti prádla,
 • intenzivní odstřeďování: rychlejší odstřeďování vody,
 • noční program: nízká hlučnost praní (39 dB),
 • předpírka: pro silně špinavé prádlo,
 • odložený start/konec: umožňuje posunout začátek či konec praní dle vaší potřeby.

Proč zvolit pračky Bauknecht?

Rozhodnete-li se pro pračky značky Bauknecht, získáte zároveň:

5 let záruka